SuperMemo

SuperMemo

100,000 - 500,000 downloads

Add this app to your lists
Learn languages with SuperMemo – quickly and effectively

Learn new languages and improve your language skills effectively with SuperMemo, the award- winning method of learning with fans all over the world.

WARNING! People get addicted to the SuperMemo method once they see how quickly they make progress and learn a language! SuperMemo sets an optimum repetition plan, which minimizes the time spent on learning, and guarantees nearly 100% knowledge retention to those users who study regularly.

30% increase in learning results thanks to the SuperMemo method – effectiveness proved by scientific research.

Perfect for students, executives and those who need to effectively learn a language anywhere they are.

The application includes:
✓ Extensive language course catalogue
✓ Synchronization feature – synchronise your course among the SuperMemo platforms (online and offline)
✓ Calendar with a repetition plan
✓ The award-winning SuperMemo method implemented in every course

Available types of courses:
✓ Comprehensive courses
✓ Vocabulary builders
✓ Grammar courses
✓ Exam preparation courses
✓ Phrase books
✓ And many others…

All the courses contain:
✓ The SuperMemo method – the original spaced repetition feature to help you memorize a new language quickly
✓ Recordings of native speakers which will help you practise your pronunciation untill it is perfect
✓ Your individual study plan based on your abilities and time spent on learning

There are many methods inspired by the SuperMemo algorithm, but it was SuperMemo to prove that successful learning is based on regular repetition. The SuperMemo algorithm continues to be the best "virtual teacher" and the only one supported by scientific research.

★ SuperMemo among Newsweek’s 31 ways to get smarter in 2012

“If you want to commit something to memory, the best time to recall it is the instant before you forget it. The flashcard program SuperMemo helps you catalog that important new data—and then reminds you to remember it at that perfect moment before it slips away.”
-- Newsweek, 9-10/01/2012, Sharon Begley

★ Want to Remember Everything You'll Ever Learn? Surrender to This Algorithm

„SuperMemo is a program that keeps track of discrete bits of information you've learned and want to retain. (…)SuperMemo tracks this so-called forgetting curve and reminds you to rehearse your knowledge when your chance of recalling it has dropped to, say, 90 percent. When you first learn a new vocabulary word, your chance of recalling it will drop quickly. But after SuperMemo reminds you of the word, the rate of forgetting levels out. The program tracks this new decline and waits longer to quiz you the next time”.
-- Wired Magazine, 16/05/2008, Gary Wolf

Tags: supermemo, supermemo em vár computadores, supermemo arabic, creating course on supermemo, catalog comprehensive supermemo, supermemo portugues baixar, englishcentral.com, supermemo help, supermemo na a, supermemo code.

Recently changed in this version

New features in version 1.7.1:
- fixed long translations
- improved Manta tablet support
- corrected time zone support
- fixed course subscribe process
- many improvements and bugfixes in synchronization
- fixed html support in private courses
- the new page title is now filled with question content
- improved importing courses in Q&A format

Many major and minor bug fixes.


Comments and ratings for SuperMemo
 • (42 stars)

  by Adam X on 12/06/2014

  Aplikacja bardzo fajna, praktycznie w każdej chwili można się uczyć języków. Gdyby jeszcze tylko lektor mówił nieco wolniej... ;)

 • (42 stars)

  by Paweł Zięba on 26/04/2014

  UI jak z lat 90-tych, ale nie ma to większego znaczenia. Przyciski do odtwarzania czasem nie działają. Ikona do zmiany odtwarzanej frazy wygląda jak "pobierz dźwięk", trochę mi zajęło zrozumienie o co chodzi i wkurzałem się na brak funkcjonalności, która była. Jeśli jest to samo słowo w rzeczowniku i czasowniku to są zawsze jedno po drugim. Na plus jest jedynie kontent. Dużo do poprawy, zwłaszcza

 • (42 stars)

  by Greg X on 22/04/2014

  Kupilem kurs zaplacilem 7 euro. Doszedlem do pewnego momentu ale musialem zrobic factory reset w moim telefnie. Teraz pobieram program jeszcze raz ale mojego kursu pobrac po raz drugi juz nie moge. Program pokazuje mi, ze znow musze placic jeszcze raz. Dlaczego to tak jest? Dlaczego ten program jest tak malo intuicyjny?

 • (42 stars)

  by Damian Parzynski on 12/04/2014

  Wersja na Androida jest kompletnie niekompatybilna z wersją na PC oraz WWW. Dużo ciekawszą aplikacją jest Anki. Odnosząc się do odpowiedzi na mój komentarz: Kontaktowałem się drogą e-mailową, niestety nie byliście Państwo w stanie mi pomóc. Podstawowe błędy w aplikacji: Program Extreme English w wersji mobile ma całkiem inny podział niż wersja PC/WWW, przez co nie ma możliwości prawidłowego ustaw

 • (42 stars)

  by Mariah Perez on 27/03/2014

  I can't update it.

 • (42 stars)

  by Marcin Green on 19/03/2014

  Wczesna beta- rzejrzysty interface użytkownika jest jedynym plusem tej aplikacji. Mało tego że synchronizację z backendem użytkownik musi wykonywac manualnie to jest ona w zasadzie bezużyteczna jako, że raz zakupione kursy nie będą dostępne na nowym telefonie z uwagi na połączenie zakupu kursu z unikalnym identyfikatorem a nie np. z ''in app product'' google lub kontem użytkownika supermemo.net. C

 • (42 stars)

  by Mirosław Syzdek on 16/03/2014

  Trzy tygodnie temu stworzyłem swój prywatny kurs z 25 stronami. Na tym poziomie wszystko było ok. Potem po dodaniu następnych 130 stron spróbowałem zsynchronizować app na telefonie. Ku mojemu zdziwieniu pobrane zostało tylko 3 strony a cały ANDROID siadł i musiałem resetować tel przez wyjęcie baterii !!! Po napisaniu do supportu które z stron rozwaliły lokalną bazę danych (lub są nie obsługiwane)