FREE DOWNLOAD

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

  • SEARCH TYPE
  Etkili Ders Çalışma Teknikleri icon

  Etkili Ders Çalışma Teknikleri

  by: 158 7.2

  7.2 Users
  rating
  FREE DOWNLOAD


  Screenshots

  Description

  Bu uygulamada etkili ders çalışma ile ilgili on iki adet teknik bulunmaktadır.

  Etkili Ders Çalışma Teknik leri
  Ana, baba ve öğretmen lerin öğrenci den genel beklentisi, onların ‘derslerine çok çalışıp, başarılı olmaları’ yönündedir. Beklenti böyle olunca başarısızlığın nedeni, ‘yeterince çalışmamak’ olarak görülmekte ve öğrenciden sürekli daha çok çalışması istenmektedir. Oysa gerekli olan ‘Bilinçsizce çok çalışmak’ değil; verimli ders çalışma yollarını iyi bilerek ve bunlardan gereğince yararlanarak etkili çalışmaktır.

  Verimli ders çalışma yollarını öğrenmek isteyen öğrencinin, önce bu yönde olumlu alışkanlıklar kazanmaya kararlı ve niyetli olması gerekir. Buna karar verdikten sonra ders çalışmasını aksatan ya da kolaylaştıran alışkanlıklarının bir listesini yapmalıdır. Bir yandan listede yer alan olumsuz alışkanlıklarını bırakmaya çalışırken öbür yandan da olumlu alışkanlıklarını pekiştirmek için çaba göstermelidir. Çalışma ve denemeler, olumsuz alışkanlıklar atılıncaya, olumlu alışkanlıklar iyice yerleşinceye kadar sürdürülmelidir.

  ETKİLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI NELERDİR?

  I- AMAÇLARINIZI BELİRLEYİNİZ
  Her çalışma bir amaca yönelik olmalıdır. Bu amaçlar, bir problemin çözümünü öğrenmek, bir yazıdaki ana düşünceyi bulabilmek vs. olabilir. Bunları iyi belirleyerek çalışmaya başlayan kişiler, bu yakın amaçlara ulaşa ulaşa sınıfını geçmek, okulunu bitirmek ve sınavı kazanmak biçiminde özetlenen uzaktaki amaçlarına da ulaşmaktadırlar.

  2- PLANLI ÇALIŞINIZ
  Birden çok iş ya da ders üzerinde aynı günde çalışmanız gerektiğinde hangisinden işe başlayacağınızı bilemediğiniz ya da çalışmaya başlamak için karar veremediğiniz anlar oluyor mu? Bu soruya yanıtınız ‘evet’ ise, sizin planlı çalışmayı bilmediğinizi kolayca söyleyebiliriz. Bu tür bir durumla, yani aynı zamanda birden çok dersi çalışmayla yüz yüze geldiğinizde, derslerden her birinin üzerinizde yarattığı ruhsal baskı, bunlardan herhangi birine kendinizi tümüyle vermenizi engelleyerek ve verimsiz biçimde işlerden birini bırakıp ötekine atılmanıza neden olacaktır.

  Bu tür kararsızlık ve karışıklık ancak hangi dersi ne zaman yapacağınızı belirli bir sıraya koymakla yani ‘Karar Vermekle’ ortadan kalkar. İşte çalışmada plan; ‘nasıl’, ‘ne zaman’ ve ‘nerede’ çalışacağınıza karar vermek demektir.

  Günlük çalışma çizelgelerinde; okulda geçen saatler, ders çalışma, eğlenme, dinlenme, ev işlerine yardım ve uyku saatleri gösterilmiş olmalıdır.

  Çalışmaya başlayacağı zaman kendini yorgun ve isteksiz hisseden öğrenci çalışma saatlerini yanlış seçmiş demektir. Beklemeden günlük çalışma çizelgesinde gerekli değişikliği yapmalıdır.

  3- ZAMANI VERİMLİ KULLANINIZ
  Öğrenciler bedensel, zihinsel, duygusal yapıları, ilgileri ve yetenekleri bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Bir öğrencinin isteyerek çalıştığı ve hemen öğrendiği bir dersi bir başka öğrenci zor öğrenebilir. Bir başka öğrenciyse çabuk yorulabilir ya da çalışmak istemeyebilir. Bu nedenle bir ders ya da konu içinde ayrılacak süre öğrenciden öğrenciye değişir. Her öğrenci zamanı kendine göre ayarlamalıdır.

  4- VERİMİ AZALTICI ETKENLERİ ORTADAN KALDIRINIZ
  Çalışmaya başlamadan önce, yorgunluk, uykusuzluk, ağrı, sızı, elem duygusu, korku, öf-ke, aşırı kaygı, fazla heyecan, endişe, açlık, aşırı tokluk, aile dertleri, normalin altında ve üs-tündeki fiziki şartlar (çok sıcak, çok soğuk gibi) acelecilik, telaş, araç ve gereç noksanlığı gibi etkenlerin elden geldiğince giderilmesi gerekir.

  5- UYGUN BİR ÇALIŞMA ORTAMI SEÇİNİZ
  6- DİKKATİNİZİ UYANIK TUTUNUZ
  7 - DERSE HAZIRLIKLI GELİNİZ
  8 - NOT TUTUNUZ
  .................................
  DAHA FAZLASI UYGULAMA NIN İÇİNDEDİR...
  KATKISI OLMASI DİLEĞİYLE…
  ÇALIŞMALARINIZDA KOLAYLIKLAR VE BAŞARILAR DİLİYORUZ.

  Users review

  from 158 reviews

  "Great"

  7.2