FREE DOWNLOAD

Türk Masalları

  • SEARCH TYPE
  FREE DOWNLOAD


  Screenshots

  Description

  ***** ÇOCUKLARINIZ İÇİN SESLİ VE GÖRÜNTÜLÜ TÜRK MASALLARI *******

  * Uygulama içerisinde çocuklarınıza dinletebileceğiniz sesli masallar

  * Görüntülü flash masallar

  * Yeni masallar indirebilme imkanı

  *İnternet bağlantısına ihtiyaç yoktur. Sadece yeni masal indirmek isterseniz internet gerekir.

  ** Uygulama içerisndeki masallar : **

  -- GÖRÜNTÜLÜ MASALLAR

  * Akilli-Kiz
  * Keloglanin-Talihi
  * Kotumser-Keci-ve-Iyimser-Tarla-Faresi
  * Yalanci-Coban

  -- SESLİ MASALLAR

  * Zalim Padişah
  * Renkli Taşın Sırrı
  * Masal Kutusu

  ... ve daha fazlası

  -- MASALLAR HAKKINDA --

  * masallar vardir uyutmak icin masallar vardir uyandirmak icin dedelerinimiz ninelerimiz bizleri uyanik tutmak icin masal anlatirlardi sizde cocuklariniza anlatin

  Halkımız arasında Dede Korkut Hikâyeleri, Binbir Gece Masalları, Keloğlan Masalları sık rastlanan masallarımızdandır. Hele Keloğlanın içinden çıkamadığı iş yoktur. Cemiyetimizde, eskiden “Masalcı Nine”ler vardı. Bunlar, tatlı üsluplarıyla, uzun kış gecelerinde, ramazan gecelerinde, evlerde, konaklarda, çıtır çıtır yanan sobaların başında, çocuklara masallarımızı anlatırlardı. Masallar ve bilhassa Türk masalları ekseriyetle, şu üç kısımdan meydana gelir: Giriş veya tekerleme kısmı, mevzuyla pek alâkası olmayan sözlerden meydana gelir: “Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, deve tellâl iken, pire berber iken, ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, babam düştü beşikten, ben fırladım eşikten, babam kaptı küreği, annem aldı maşayı, gösterdiler kapının ardındaki köşeyi...” Bu kısımla, masalı anlatan şahıs dinleyicilerin dikkatini tamâmen kendine çekmeye çalışır. İkinci bölüm asıl vakaların geçtiği kısımdır. Son kısımda yine, bir tekerleme olabilir, ama bunlar, baştakiler kadar uzun olmaz. Pek çoğunda, “Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine” diye sona erer.
  Türk masal geleneği, en hayalî anlatış tarzlarını bile gerçeğe yakın bir şekle getirir. Vakalar, olağanüstü unsurlar, fazla akla aykırı bir nitelik taşımaz. Türk masalları, birçok ilmin, sanatın faydalandığı birer hazine değerindedir. Milletimizin, birçok eski örf ve âdetleri, inançları, huyları, masallarımızda bulunabilir. Özellikle dilciler, târihçiler, roman, hikâye, tiyatro, film senaryosu yazanlar için masallar birer hazine değerindedirler.

  TÜRK MASALLARI

  Users review

  from 312 reviews

  "Great"

  8