FREE DOWNLOAD

Haifa Wehbe

  • SEARCH TYPE
  Haifa Wehbe icon

  Haifa Wehbe

  by: overoidmobile 197 8.4

  8.4 Users
  rating
  FREE DOWNLOAD


  Screenshots

  Description

  Best melodies&wallpapers of Haifa Wehbe
  Features of wallpapers app:
  -135 HD wallpaper
  -12 HQ Ringtone
  - Works offline - no internet connection required after you download once.
  - SD card support.(use menu button to set as wallpaper and ringtone)

  Haifa Wehbe (Arabic: هيفاء وهبي) (born 1976), is a Lebanese model, actress, and singer born to a Lebanese father and Egyptian mother who rose to fame in the Arab world as runner up in Miss Lebanon and later through the release of her debut album Houwa El-Zaman (Arabic: هو الزمن) in 2002. She is known through her music for her sex appeal, provocative mannerisms and image. She has so far released four studio albums and made her acting debut in 2008 Pepsi-produced film Sea of Stars. Wehbe is one of the most well-known female singers in the Arab World and is considered one of the most successful Lebanese singers. In 2006, she was on People Magazine's 50 most beautiful people list.

  Haifa Wehbe (Mahrouna, Lübnan doğumlu) Lübnanlı manken, aktris ve şarkıcı. Lübnanlı bir baba ve Mısırlı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Wehbe, Miss Lübnan güzellik yarışmasında ikinci olarak ünlenip, 2002'de ilk müzik albümü Houwa El-Zaman'ı (Arapça: هو الزمن) yayınlamasıyla dikkat çekti. Müziğinin yanında seksi görüntüsü ve fotoğraflarıyla dikkat çekip genel olarak Orta Doğu'nun seks sembolü olarak görülmektedir. Şu ana dek dört stüdyo albümü yayınladı ve 2008'de Pepsi'nin yapımcılığını üstlendiği "Sea of Stars" (Yıldızların Denizi) filmiyle sinemaya atıldı. Wehbe, Arap dünyasının en ünlü kadın şarkıcılarından biri olup, Lübnanlı şarkıcılar arasında en başarılılarından biri olarak görülmektedir. 2006'da People tarafından en güzel 50 insan listesinde yer aldı.

  هيفاء وهبي

  من ويكيبيديا، الموسوعة الحرة

  هيفاء وهبي (10 مارس 1976] -)، فنانة استعراضية لبنانية. أصدرت عدد من الألبومات الغنائية وعدد من الأغاني المصورة "فيديو كليب". حازت على رقم 49 من قائمة أكثر 99 النساء "المرغوبات" حسب موقع AskMen.com، وظهرت في لائحة أجمل النساء في مجلة بيبولPeople's Magazine.. أطلق عليها ألقاب كثيرة منها "عطر الليل" من جورج إبراهيم الخوري و"قمر روتانا" و "فراشة الوادي" و "مارلين منرو الشرق".

  هیفا وهبی ( زاده: ۱۰ مارس ۱۹۷۶ در لبنان) خواننده، مدل و بازیگر لبنانی است که در دنیای عرب با برگزیده شدن در مقام دوم «دختر شایسته لبنان» به شهرت رسید و پس از آن با انتشار آلبوم هو الزمن (وقتشه) خوانندگی را آغاز کرد.

  Tags: haifa wehbe , d , هيفاء وهبيhd , haifa wehbe hd wallpapers , haifa wetter wehbe mama , hd hq haifa wehbe , haifa wehbe ana haifa very hq , free downlod haifa wehbe hd pics , fondos de pantallas gratis haifa

  Users review

  from 197 reviews

  "Great"

  8.4