FREE DOWNLOAD

100 (İslami) Makam

  • SEARCH TYPE
  100 (İslami) Makam icon

  100 (İslami) Makam

  by: 95 9.2

  9.2 Users
  rating
  FREE DOWNLOAD


  Screenshots

  Description

  Selam üzerimize olsun. Yüz makam uygulaması, İslam ile şereflenen kişinin içinde bulunduğu derecede İslami makamlar ile ilişkisinin nasıl olması gerektiğini gösterir. Bu açıdan -genel değil- özel kıble vaziyeti görür.

  Hadisle sabit olduğu üzere İslam temelde üç seviyede yaşanır: İslam, İman, İhsan. Bunlar içinde iman, Allah'ın kulunun kalbine attığı bir nurdur. Bu nur sonucunda kişi kendini İslam ile yükümlü hisseder ve mazeret getirmeyi bırakarak Hakk'a yönelir. Burası şeriat dairesinde Hakk'a yolculuğun başlangıcıdır ve uygulamamızda ilk seviyeyle ifade edilmiştir.

  Kalbin Allah'ı zikir ile diriltilmesi ve Kuran ve sünnet üzere yaşanması bu yolun olmazsa olmazıdır. Kişinin derece atlaması ise ancak Allah'ın lütfu iledir ve nefs tezkiyesi, kalp tasfiyesi ve ruh tecliyesine bağlı olarak Allah'ın izniyle mümkün olur. Allah'ı düzenli olarak zikretmeyen kişi ise en fazla başlangıçlar seviyesinde olabilir. Kısaca açıklamak gerekirse; Başlangıçlar, imanın başlangıcı ve iyice yerleşmesini; Kapılar, Allah yolunda çaba sarfedilmesini; Davranışlar, Hakk'ı tercih ve Hakk'ın vekil edinilmesini; Ahlak, düşünce, hâl ve davranışta Hakk'a uymayı; Asıllar ise himmetin yalnız Hakk'a yönlendirilmesini temsil eder. Allah en doğrusunu bilir.

  Bu uygulama Abdullah Ensari Herevi ve Abdurrezzak Kaşani hazretlerinin eserlerinden yararlanılarak oluşturulmuştur. Allah kendilerinden razı olsun ve kendilerine hayırlı mükafatlar versin. Bazı terimler anlaşılmaz olabilir; uygulamayı kullanırken arapça/osmanlıca sözlük kullanmanız önerilir.

  (Only available in Turkish)

  kw: tasavvuf, sufi, sufizm, mistisizm

  Users review

  from 95 reviews

  "Awesome"

  9.2

  Users comments

  Brandon Colbert

  by Brandon Colbert

  Sep 12, 2015  |  "Awesome"

  I am a very good person because of this game is the bomb ;)

  mickey john

  by mickey john

  Jun 18, 2015  |  "Poor"

  F;