FREE DOWNLOAD

Price per unit Comparison

    • SEARCH TYPE
    FREE DOWNLOAD

    Screenshots

    Description

    This application is used to save money in the shopping cart. Compare unit prices between 2 items.
    For example, you can compare the price of 2 offers of toilet paper (Item A and Item B).
    Item A costs 8.95 and has 60 units + 20 gift and Item B costs 10 and has 85 units.
    At first it seems that it is cheaper Item B but considering the 20 units gift is cheaper Item A:
    Price/unit Item A: 0.11
    Price/unit Item B: 0.12

    Data to enter:
         * Price Item A.
         * Units Item A.
         * Price Item B.
         * Units Item B.

    Results:
    * The cheapest is the green one.
    * The most expensive is the red one.
    * If you have only one item the result is in purple.

    Features:
         - 2 languages: English and Spanish.
         - Simple interface.

    For any questions or improves contact in the email that appears in the application.

    Tags: precio papel higienico sencillo por unidad , price per unit comparison

    Users review

    from 13 reviews

    "Great"

    8.2